Pirmās kapitālistiskās Latvijas un sociālistiskās Latvijas ekonomisko rādītāju salīdzinājums.

Mūsdienu krīzes laikā arvien biežāk ir dzirdama leģenda par neredzēti lielajiem pirmskara Latvijas sasniegumiem un augsto dzīves līmeni pirmās kapitālistiskās republikas laikā. Vienā avīzē pat bija rakstīts, ka Latvija tolaik pēc dzīves līmeņa ieņēma otro (!) vietu Eiropā, tiesa gan nepasakot, kura valsts bija pirmā. Nu tad apskatīsimies uz pirmās kapitālistiskās Latvijas Republikas 20 gadu rādītājiem un Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas pirmo divdesmit gadu rādītājiem.

Pirmā kapitālistiskā Latvija (1920-1940)

1914.gadā sākās pasaules karš, 1917.gadā Krievijas impērijā notika revolūcija, bet kopš 1920.gada ekonomisko dzīvi sāka jauna kapitālistiska valsts Latvijas Republika, kura 20 gadu laikā veidoja savu neatkarīgo dzīvi un ekonomiku. Ko tad pirmā kapitālistiskā Latvijas Republika sasniedza savas pastāvēšanas 20 gados?

Savas pastāvēšanas beigu brīdī Latvija bija izteikti agrāra valsts, kurā lauksaimniecībā bija nodarbināti 65,9% iedzīvotāju. 11,1% iedzīvotāju vispār neprata lasīt. Latgalē šis rādītājs sasniedza pat 31,1% (!) un šis līmenis visu laiku saglabājās, jo 30,1% bērnu neapmeklēja pamatskolu. 20 neatkarības gadu laikā universitāti pabeidza un ieguva augstāko izglītību tikai 6841 cilvēks (vidēji 342 cilvēki gadā), kas ir 3,5% iedzīvotāju.

Apmēram 70 tūkstošiem zemnieku saimniecībām nebija zirgu, bet 45 tūkstošiem zemnieku saimniecību nebija pat govs. Zemnieku saimniecību parāda kopsumma kopš 1930.gada bija 230 miljoni latu. Par nodokļu nenomaksu laika posmā no 1925.gada līdz 1930.gada tika izūtrupētas 4764 zemnieku saimniecības, bet laika posmā no 1935.gada līdz 1939.gadam jau 26 tūkstoši. Zemnieku saimniecību izputēšana bija ierasta lieta un 1940,gadā, jau Padomju varas laikā, zemnieku saimniecībām tika norakstīti parādi par kopējo summu 340 miljoni latu.

Galvenais eksporta produkts bija sviests – tā apjoms 1937.gadā bija 19 tūkstoši tonnas (10kg uz vienu iedzīvotāju; salīdzinājumam Dānijā šis rādītājs bija 41 kg/iedzīvotāju), bet naudas izteiksmē tas bija tikai 8,4 miljoni dolāru – 4,4 dolāri uz iedzīvotāju (toreizējais valūtas kurss bija no 51, līdz 5,5 latiem par dolāru).

Rūpniecībā bija nodarbināti 94 tūkstoši iedzīvotāju, kas ir 41,5% no 1913.gada līmeņa, bet rūpniecības apjomu līmenis 1938.gadā bija 56,1% no 1913.gada līmeņa. 1934.gadā rūpniecības apjoms bija 373 miljoni latu (192 lati uz iedzīvotāju) , kas bija 10,5% no Dānijas līmeņa, kur uz vienu iedzīvotāju bija 1830lati.

Mazā, no Krievijas atrautā Latvija nebija pievilcīga ārvalstu investoriem, bet pašas līdzekļu attīstībai ar lauksaimniecību nopelnīt nespēja. Priekšstatu par pirmās kapitālistiskā Latvijas attīstības tempiem var dot nodarbināto skaits celtniecībā – 1929.gadā Latvijā šajā sfērā strādāja 815 cilvēki.

Visas pirmās kapitālistiskās Latvijas Republikas laikā (20 gadi) tā arī neizdevās sasniegt 1913.gada rūpniecības attīstības līmeni.

Sociālistiskās Latvijas Republikas pirmie divdesmit gadi (1945-1965)

1940.gadā Latvija tika pievienota Padomju Savienībai. Te neapskatīsim kas tas bija – okupācija, aneksija vai vēl kaut kas cits. Tajos laikos tā bija visai ierasta un izplatīta starptautiska prakse. Iebildumi no Latvijas valdības nesekoja. Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis aicināja: “Palieciet savās vietās un es palikšu savējā!” Mazā agrārā valstiņa atkal iekļāvās milzīgas valsts tautsaimniecības kompleksā. Ja Latvija savas 20 gadu pastāvēšanas laikā tā arī nespēja sasniegt 1913.gada rūpniecības attīstības līmeni, tad PSRS bija pārsniedzis 1913.gada rūpniecības apjomus 7,7 reizes, bet darba ražīgums bija audzis 40 reizes.

Investīcijas Latvijā un tās attīstība sākās gandrīz uzreiz. Kopējais investīciju apjoms to laiku cenās bija 312 miljoni rubļu. Rūpnīcas sāka augt kā sēnes pēc lietus.

Rūpniecības attīstībā ieguldītās investīcijas noveda pie vidējā rūpniecības apjomu pieauguma laika posmā no 1945. līdz 1950.gadam vidēji par 45% gadā. 1950.gadā rūpniecības apjoms pārsniedza 1940.gada līmeni 3 reizes, bet 1913.gada līmeni 3,5 reizes. Un tas tika sasniegts tikai 5 gadu laikā!

Sociālistiskās Latvijas Republikas pirmo 20 gadu laikā tika uzbūvētas lielas rūpnīcas – “Autoelektropribor” («Автоэлектроприбор»), “Hidrometpribor” («Гидрометприбор»), Rīgas dīzeļbūves rūpnīca (pašreiz “Rīgas dīzelis”), Rīgas elektrolampu rūpnīca (Рижский электроламповый завод), mikroautobusu rūpnīca RAF, “Kompresors”, Valmieras stikla šķiedru rūpnīca, Rēzeknes un Daugavpils elektroinstrumentu rūpnīcas, lauksaimniecības tehnikas rūpnīcas “Rigaseļmaš” («Ригасельмаш»), “Jelgavseļmaš” («Елгавсельмаш»), Liepajseļmaš” («Лиепайсельмаш»), Rēzeknes slaukšanas iekārtu rūpnīca, Bolderājas silikāta ķieģeļu rūpnīca (Болдерайский завод силикатного кирпича), elektrotehnikas rūpnīcu “Alfa”, Daugavpils pievadķēžu un ķīmiskās šķiedras rūpnīcu (даугавпилсские заводы химволокна — автомобильных приводных цепей), Olaines ķīmiskais kombināts, Ogres trikotāžas kombināts un daudzi citi.

Lai šo Latvijai milzīgo rūpniecības apjoma pieaugumu nodrošinātu ar enerģiju, tika uzbūvētas Rīgas un Pļaviņu hidroelektrostacijas, divas termoelektrostacijas Rīgā, paplašināta Ķeguma HES. 1960.gados tika uzbūvēti uzņēmumi, kuri šodien ir viens no otrās kapitālistiskās Latvijas Republikas ekonomikas pamatiem – naftas vads Polocka – Ventspils un Ventspils naftas bāze (pašreizējā “Ventspils nafta”). Lai nodrošinātu lauksaimniecības attīstību, tika uzbūvētas un pilnībā nokomplektētas ar jaunāko tehniku 93 mašīnu un traktoru stacijas (MTS).

Investīciju apjoms un rūpniecības attīstības tempi Latvijā 1940. – 1960.gadā bija divas reizes lielāki kā vidējie PSRS rādītāji. 1955.gadā jau bija sasniegts vidējais Padomju rūpniecības apjoms. Rūpniecība deva 66% no visas Latvijas produkcijas, bet kopā ar transportu, sakariem un būvniecību tas bija 75,2%.

Salīdzinājumā ar pirmskara pirmo kapitālistisko Latviju, tā bija kvalitatīvi pavisam cita rūpniecība, kurā darba ražīgums bija 65 reizes (!) lielāks kā 1940.gadā. No agrāras valsts Latvija kļuva par industriālu valsti. Pirmo 20 gadu sociālistiskās Latvijas Republikas laikā (no 1945. līdz 1965.gadam) rūpniecības apjoms, salīdzinājumā ar 1940.gadu, bija pieaudzis 17,4 reizes.

Un kādi ir otrās kapitālistiskās Latvijas Republikas un Eiropas Savienības Latvijas Republikas rādītāji un “sasniegumi”?! Viena pati demogrāfiskā katastrofa un iedzīvotāju bēgšana no valsts šai ziņā runā pati par sevi. Vēl papildus sociālistiskās Latvijas Republikas statistikas dati: “Latvijas PSR. Skaitļi un fakti (1979)” http://uploadingit.com/file/izfm0seuo4h3zpji/LPSR_skaitli_fakti.zip

https://infoagentura.wordpress.com/2015/06/15/pirmas-kapitalistiskas-latvijas-un-socialistiskas-latvijas-ekonomisko-raditaju-salidzinajums/

Redakcija.

Skaidri saprotam, ka šis raksts noteikti trāpīs ventilatorā, jo ierindas latvietim šāds materiāls ir kā zombijam solārijs. Negribam atpakaļ PSRS, bet pastāvam uz to ,ka modernai sabiedrībai ir jābūt sociāli orientētai, lai nākotnē nepiepildītos visi bēdīgākie Orvela scenāriji. Mēs pat neaģitējam par obligātu cukura ražošanu, bet ir pēdējais laiks domāt par pašpietiekamu valsti ar savu ražošanu, laiks negaida un visas krīzes un kolīzijas ir priekšā. Un tās nevarēs atrisināt ar reliktas bruņutehnikas iepirkšanu, ko bīda pagātnē iestrēguši, ambiciozi onkas..

Esošā pasaules kārtība ir sevi izsmēlusi, steidzīgi jāmeklē alternatīvi risinājumi, kamēr jaunas krīzes vilnis nav visu noslaucijis.. To saprot pat eži, bet diemžēl ignorē runas vīri, kuriem spēks rokās.

Komentāri  

#1 purvaputns 2017-05-11 08:45
labs temats! varēšu pakomentēt. jābrauc uz pilsētu pēc eļļas zāģim,bet vismaz sākšu.
kāpēc negribēt atpakaļ PSRS?! es gribu! tikai es saprotu,ka tas nav iespējams! Mana omīte , nelaiķe, mēdza teikt- Lai Dievs dotu ēst kā Latvijas laikā, dziedāt un svinēt kā Vācu laikā un zagt kā Krievu laikā! Tad tā būtu sapņu dzīve! Un mana ome bija gudra dāma. viņa vēl teica, ka tad , kad viņu 1949. oktobrī no Rīgas Čekas aizsūtīja uz Taišētas lēģeri ļesopovalā, tad tas darbs salīdzinot ar to kā viņai bija jāstrādā un sevi jāizdzen Latvijas laikā, lai pie kauk kā tiktu, esot bijis vienkārši slikti organizēts kūrorts. Viņa bija 1914 gada modelis. Un kā jauns meitēns atnāca uz mazpilsētu bez naudas kaut ar Ģimnāzijas izglītību. līdz 1940. gadam paspēja tikt līdz pārtikušiem rentniekiem. 1944. par 40 ha saimniekiem. bet jāstrāda bijis nežēlīgi. un pilsētā nabagiem nav bijušas ne mazākās izredzes ko nopelnīt, lai savu dzīvi attīstītu tālāk par izdzīvošanu līdz mēneša beigām. Kā šodien!!!
#2 purvaputns 2017-05-11 08:55
nodokļi? mana ome teica, ka lauksaimniekiem neesot nodokļi bijuši jāmaksā! izūtrupēja par parādiem, pieņemu. PSRS protams, viennozīmīgi bija progress. kaut ar kaitīgām blakusparādībām kā Tautas nomaiņu. bet vislabākais laiks Latvijai bija Cara laiks! ja tas būtu palicis!! te būtu paradīze! Ja tādu spētu atjaunot Krievi Krievija- es čurādams un ar abām rokām būtu par to. No manas Omas atmiņām- neviens Latvjas laikā nebija spiests badoties. Un vēl- bija tautas attīstība. nebija tik daudz sasniegts kā bija sajūta- iet uz augšu! Un tā ir brīnišķa sajūta. Tā ,kuras te pēdējos 20 gados nav. Un , baidos, nekad vairs nebūs. Latvijas laikā atplauka Tauta, nacionālā inteliģence, izglītība. Par tiem 11% analfabētu- droši,ka tie bija vecie cilvēki Jaunatnē literacy bija 100%( šodien nav!) bija nevajadzīgi daudz studentu. uzplauka māksla, arhitektūŗa. Protams uz salīdzinoši zema līmeņa. Tāpēc arī tie laiki liekas zelta laikmets. Tas nebija, bet bija labā sajūta.
#3 purvaputns 2017-05-11 08:58
atbilde jautājumam- kur ejam- Uz elli! kopā ar visu nolādēto Eiropiju. 1991. nenotika nekas cits kā vienas okupācijas nomaiņa ar citu. pie tam jaunā ir daudz nežēlīgāka un necilvēciskāka Un- sabruks ātrāk!
#4 purvaputns 2017-05-11 09:07
šitiem ''runas vīriem '' nav nekāda spēka ! un kur nu vēl rokās! pat pautos viņiem tā nav! viņi ir briseles un fakingtonas marionetes Un , kur var nonākt klausoties un paklausot marionetēm varat paši redzēt ! 27 gadi ceļā uz elli.
#5 purvaputns 2017-05-11 09:20
tas, ka aug rūpnīcas pats par sevi nav nekāds laimīgais notikums! arī ķīnā un Bangladešā rūpnīcu skaits ir liels un tik aug! svarīgi ir kam tās pieder un kādu gūst labumu tie, kuri tajās strādā. Pretējā gadījumā- peļņu gūst īpašnieki, bet piesārņojums paliek strādniekiem....No naftas vada Polocka - Ventspils arī Latvijas Tauta guva visai nedaudz- peļņa gāja uz Maskavu un par petrodolāriem nomenklatūra pirka importa širpotrebu sev un šonto atmeta arī tautai Un pirka anādā n ASV labību , ko Latvijas kombikorma fabrikās parstrādāja un milzu cūku fermās izbaroja latvijas cūkām( šoreiz tiešā nozīmā) kuras pēcāk aizveda uz ļeņingradu. Latvijā palika kājas, galvas iekšas un iekšu iekšas kā arī ar vircu pieindēti ezeri. A'jā un vēl Bārtulis un pārējās cūkkopes- nodzīti lopiņi ar sabeigtām veselībām, bet goda rakstiem un vimpeļiem dekorētas..... viss nav tik viennozīmīgi kā- Rūpniecība- Lieliski! Un Agrāra valsts- fui!
#6 purvaputns 2017-05-11 10:15
ir tāda valstiņa Himalajos- Butāna( Bhutan) tur mēra nevis pēc IKP bet pēc Pēc nacionālās laimes sajūtas Un, tai visā kaut kas ir! nav jau tik svarīgi kāds man aifōns vai kāda hugobossa lupatas ar armāni. svarīgi ir , lai es justos laimīgs Un mani ,piemēram , laimīgu dara brīvības sajūta. kad es varu pats lemt ko man šodien darīt vai ko nedarit, laimīgu dara sajūta, ke es esmu paēdis un tāds būšu vienmēr! ka esmu kopā ar saviem mīļajiem cilvēkiem, savu zirgu un kaķīti, ka pie manis svētdienā atlidos Pupuķis un lasīs manā zālājā tārpus,un es viņu fotografēšu,. manā dīķi lēkās līdaka un parēs meža pīle. Un, kad es zināšu un būšu pārliecināts, ka to visu man kādi rotšildi neatņems. Tā ir laime. viss pārējais - putas un maldi.
#7 purvaputns 2017-05-11 10:37
palabo,Nemo, virsrakstu- jābūt Alcheimers! (Alzheimer/Deutsch)
#8 purvaputns 2017-05-11 10:40
viņa gribēja pastalās, bet brīva. nu nav ne brīvibas un pat pastalām vairumam neiznāk. knapi humpalām sanāk.... Viņu atkal piemānīja un iznerroja.....
#9 kols 2017-05-11 11:26
nu gan Tevi parāva...))) mēness???
#10 izilnieks 2017-05-11 11:31
Citēju purvaputns:
labs temats! varēšu pakomentēt. jābrauc uz pilsētu pēc eļļas zāģim,bet vismaz sākšu.
kāpēc negribēt atpakaļ PSRS?! es gribu! tikai es saprotu,ka tas nav iespējams! Mana omīte , nelaiķe, mēdza teikt- Lai Dievs dotu ēst kā Latvijas laikā, dziedāt un svinēt kā Vācu laikā un zagt kā Krievu laikā! Tad tā būtu sapņu dzīve! Un mana ome bija gudra dāma. viņa vēl teica, ka tad , kad viņu 1949. oktobrī no Rīgas Čekas aizsūtīja uz Taišētas lēģeri ļesopovalā, tad tas darbs salīdzinot ar to kā viņai bija jāstrādā un sevi jāizdzen Latvijas laikā, lai pie kauk kā tiktu, esot bijis vienkārši slikti organizēts kūrorts. Viņa izdzīvošanu līdz mēneša beigām. Kā šodien!!!


PSRS bija šķidrs, bet vienu noliegt nevar- nebija stresa par rītdienu, cilvēki vairojās, garigā veselība bija 100%, gleznotaji gleznoja, rakstnieki rakstija...tagad ne smakas no tās kvalitātes..
#11 0t00 2017-05-11 13:49
Kāpēc rakstā nekas nav minēts par to ka Ulmaņalaikos domājot par tautas nākotni visos pagastos atvēra jaunas skolas. Turpretī tagad tās visas slēdz !!!
#12 purvaputns 2017-05-11 14:01
kols, nē mēness mani neietekmē! es Dievturis un man visa dzīve iet pēc Saules! tikai augi un lopi darbojas saskaņā ar Mēnesi!
PSRS laikos viennozīmīgi bija vairumam labāk! bet arī tā sistēma nebija taisnīga, arī tur bija beigās viss sapujis arī to vajadzēja mainīt. Tikai!! ne jau uz šito vēl kroplāko un perversāko!!!
#13 haralds 2017-05-11 17:24
Padumjās okupācijas laikā bija vārga cerība, ka tas murgs reiz beigsies. tagad tā cerība ļoti vārga!
#14 izcilnieks 2017-05-12 03:56
Šīsdienas murgs ir vārgāks, jo cilvēki dzivo stresā un daudzi- necienigos apstākļos
#15 purvaputns 2017-05-12 06:38
draugi, šodienas murgs beigsies ātrāk kā jūs domājat! kā sagrūs ES tā bruks visa impērija. un šitā kolonija būs viena no pirmajām Jautājums ir cits- kā tas viss izskatīsies... un cik būs kritušo. domāju kādi 75% vismaz.
#16 Verona 2017-10-05 22:47
What i do not understood is in fact how you're not really a
lot more smartly-liked than you may be right now.
You're so intelligent. You already know thus
considerably in the case of this matter, produced me for my part consider
it from so many various angles. Its like women and men are not involved until it's something to accomplish with Girl gaga!
Your own stuffs great. Always deal with it up!

Here is my web-site ... Lux Dermatologie: https://www.facebook.com/Lux-Dermatologie-130386244270965/

You have no rights to post comments

Web Analytics